Tanulmányút 8. – Hollókő 2019. november 28-29.

Utolsó tanulmányutunk Nógrád megyébe vezetett. Hollókő, az élő falu nagyon jó példája a kulturális vidékfejlesztésnek. A település az egyetlen magyar falu, mely szerepel az UNESCO Világörökség listáján.

Hollókőn azt vizsgáltuk, hogy a hagyományok megőrzése és átörökítése milyen hatással van a helyi közösségre. A falu életének és programjainak bemutatását követően arra a megállapításra jutottunk, hogy itt egy nagyon erős közösség éli mindennapjait. A hagyományőrzés nem csak mindennapi életük része, de egyben bevételi forrást is jelent számukra a különböző turisztikai programokon keresztül. Évente több ezer turista keresi fel a falut, hogy megcsodálja az épen maradt építészeti emlékeket, a különböző programokon népviseletbe öltözött embereket, gyerekeket és felnőtteket egyaránt. Ez pedig megélhetési lehetőséget biztosít az itt élőknek. Egy pozitív spirál indult el az elmúlt években, melynek hatására egyre több programot generálnak, így emelkedik az ide látogatók száma is. A kultúra és a turizmus ilyen irányú találkozása hátránykompenzációs szereppel bír a falusi életet választók körében.

Hollókő meglátogatását követően másnap a Cserháti Romákért Közhasznú Egyesülethez látogattunk el Ecsegre. A két települést alig több, mint 10 km választja el egymástól a valóságban, mégis teljesen más falukép tárul elénk. Az egyesület munkáját Bottyán Katalin mutatta be tanulmányutunk résztvevői számára.

Az egyesület a keresztény értékrend alapján működik, célja a roma integráció kérdéseinek bemutatása, kutatása. Ennek érdekében felvállalta a magyarországi és a határainkon túl élő roma kultúra hagyományainak feltárását. Az egyesület ezen gyűjtési és kutatói munkájával hozzájárul a roma kultúra értékeinek terjesztéséhez, a már felkutatott kulturális hagyományok mellett a kulturális örökséget rendszerezi és feldolgozza. Munkájával népszerűsíteni szeretné a roma kultúrát a cigányság és nem cigányság körében. Az egyesület a roma fiatalok továbbtanulását felvilágosító munkával, információs, szervezeti, anyagi és egyéb úton is segíti. Ennek keretében tanoda létrehozását, működtetését támogatja, szervei, elősegíti az érettségi vizsgára való felkészülést. A kulturális, a művészeti élet terén táncház létrehozását, működtetését támogatja, szervezi. Jelenleg egy Biztos Kezdet Gyerekház beindításán dolgoznak, melybe nem csak a gyerekeket, hanem szüleiket is várják. A gyerekházban baba-mama klubot, fejlesztő foglalkozásokat, ismeretterjesztő előadásokat is szerveznek, így közösségi térként is funkcionálnak.

Tanulmányutunk résztvevői a két nap alatt megismerkedhettek a palóc népi kultúrának a helyiek életében betöltött szerepével, valamint egy olyan roma egyesület munkájába is bepillanthattak, amely azért dolgozik a helyi roma lakosság körében, hogy a hátránynak számító roma tradíciókat felszámolja, míg a pozitívakat felerősíti.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.