Ady Endre Kulturális Egyesület

Ady Endre Kulturális Egyesület

 

Az ADY ENDRE KULTURÁLIS EGYESÜLET – AEKE. 1994 november 21-én alakult, Kalotaszentkirály-Zentelkén. Jelenleg 78 taggal működik. Tagjai között ugyanúgy megfordulnak tanárok, diákok, mérnökök, mint munkásemberek is.

Az egyesület elsődleges célja a Kalotaszeg néprajzi tájegység kulturális életének ápolása, fenntartása, fejlesztése. Fontosabb célkitűzései között szerepel: kulturális tevékenységek szervezése és támogatása; kulturális valamint népművészeti témájú konferenciák, vetélkedők és előadások szervezése és támogatása; táncoktatás és táncházak szervezése; néptánc-táborok és néptánc-találkozók szervezése; a népi hagyományok, népművészet, népi kultúra életben-tartása és népszerűsítése a fiatalok körében; népi kultúra fennmaradásával foglalkozó csoportok támogatása (Felszeg Gyöngye Néptánccsoport); a faluban működő könyvtárak felszereltségének bővítése; tájház kialakítása Kalotaszentkirály-Zentelkén; alkotótáborok szervezése; különböző tanfolyamok szervezése (számítógép kezelő, idegen nyelv); a lakosság nemzeti identitását megerősítő tevékenységek szervezése (megemlékezés a fontosabb történelmi eseményeinkről); kapcsolatteremtés létesítése különböző egyesületekkel és szervezetekkel határainkon innen és túl; a helyi oktatási intézmények támogatása.

Ennek érdekében minden évben megszervezik az egyre nagyobb érdeklődésre számot tartó Kalotaszegi Tánctábort, ahol autentikus adatközlőktől és profi néptáncosoktól lehet megtanulni a kalotaszegi táncokat. természetesen ilyenkor a helyi hagyományok és népszokások megismerése is terítékre kerül.

Nem csak a Tánctábor, de a térség és a település turisztikai vonzereje kapcsán három éve létrehozták kis tájházukat, ahol saját helyi gyűjtésből tudják településük múltbéli életét bemutatni.

Külön figyelemmel gyűjtik és gondozzák a kalotaszegi varrottasokat, hímzéseket és igyekeznek ennek hagyományát átadni az utókornak is.

Minden évben októberben rendezik meg a helyi Csipke fesztivált, ahol hagyományos módszerekkel, bemutató jelleggel a nagyközönség előtt készítik el a Kalotaszegre oly jellemző csipkelekvárt.

Minden évben megszervezik az Ady Napokat, hiszen névadójuknak számos kötődése van településükhöz. Ady itt Kalotaszentkirályon kérte meg Csinszka kezét és számos vers is született itt helyben. Ady tiszteletére kialakítottak egy külön Ady szobát, ahol bemutatják életét, helyi kötődését.

Ezeken felül alkotó táborokat szerveznek, aktív szervezői és lebonyolítói a Község-napoknak, minden évben megszervezik a Szent István találkozót ezzel is ápolva magyarországi kapcsolataikat és más egyéb kulturális rendezvények szervezésében is aktív szerepet vállalnak nem csak a településen, de a térségben is.

Comments are closed.