Vörösmarty Művelődési Ház, Miskolc

A Vörösmarty Művelődési Ház

 

A VOKE Vörösmarty Mihály Művelődési Ház a Vasutas Országos Közművelődési és Szabadidő Egyesület tagjaként jelentős vasútcélú és lakóterületi közművelődési feladatokat vállal és lát el. Célunk, hogy a lakosság széles körének biztosítsuk egyrészt a kulturális programokhoz való hozzáférés lehetőségeit – különösen a közösségi művelődés – másrészt a kulturált társas együttlét lehetőségeit. A belváros egyik lakótelepi részének szomszédságában, családi házas övezetben, közvetlenül a vasút mellett helyezkedik el intézményünk. A művelődési házban színes, tartalmas élet folyik. 21 művészeti csoport és klub, vagy egyéb formáció talált otthonra nálunk, amelyek programjaiban a legkülönbözőbb társadalmi rétegek vállalnak részt. A csoportok foglalkozásai mellett rendezvények sokaságaiból válogathatnak az idelátogatók: táncházak, szakköri foglalkozások, kiállítások, ismeretterjesztő előadások, ünnepi emlékezések, nyári táborok is szerepelnek a ház kínálatában.

Befogadunk bálokat, véradásokat, vásárokat, termékbemutatókat. Nálunk tartják rendezvényeiket és ünnepségeiket a helyi nyugdíjas klubok és vasúti területek is, de számos felnőttképzéshez kapcsolódó tevékenység, tanfolyam is itt zajlik. Programjaink, felhívásaink rendszeresen megjelennek a helyi sajtóban, illetve a helyi televízióban, plakátokon, szórólapokon. Az információkat e-mailen keresztül is eljuttatjuk az érdeklődőkhöz, de sokan megtalálnak minket saját honlapunkon a www.vorosmartymuvhaz.hu, illetve a fiatalok és az idősebbek számára is manapság igen kedvelt Facebook-on, valamint a jegyvizsgálók honlapján és vasúti hírlevelekben is.

Kiemelten ápoljuk és gazdagítjuk a vasutasság – több mint 100 éves – kulturális hagyományait, külön programokkal próbáljuk segíteni a kompetenciafejlesztést, az önkéntességet, az integrációt, a felzárkóztatást és a tehetséggondozást, a sokszínűség és az elfogadás pedig alappillérünk.

 

Pályázati programunktól azt reméljük, még nagyobb szerepet vállalhatunk az egykor fényesebb napokat megélt acélváros, Miskolc és Borsod-Abaúj-Zemplén megye kulturális és társadalmi életében, segítve a jelenleg inaktív, hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű felnőtt lakosságot, azáltal, hogy a partnerektől átvett jó gyakorlatokat átültetjük mindennapi munkánkba.

 

Társadalmi beágyazottság, kapcsolatrendszer

Közművelődési megállapodásunk van Parasznya Község Önkormányzatával, mivel térségi programokat is szervezünk. Ilyen például a Táncos lábak, szorgos kezek, ízes ételek fesztivál, az ifjúsági és a nyugdíjas klubok programjai, illetve környezetvédelmi és szemléletformáló programok is. Feladatunk a város és a szomszédos települések művelődési szokásainak, művészeti értékeinek gondozása, a lakosság művelődési igényeinek megfelelő közművelődési tevékenység kialakítása, fenntartása. Célunk a hátrányos helyzetű és kulturálisan leszakadt rétegek közösségeinek befogadása, segítése. Külső kapcsolataink eredményesek. A város összes kulturális intézményével élő kapcsolatunk van. A városi rendezvények összehangolásában együttműködünk a polgármesteri hivatallal. Társadalmi kapcsolataink erősek, több, a hátrányos helyzetű családok problémáival foglalkozó szervezetet és csoportot segítünk programjaink, rendezvényeink által.

Stratégiai célkitűzésünk

 

Célunk egy olyan közösségi teret működtetni, amely:

– segíti a potenciális használókat abban, hogy eligazodjanak az állampolgári, a demokratikus jogi szabályozásban, biztosítsa számukra a dokumentumokhoz való hozzáférést, lehetőséget kell adni a helyi és országos információkhoz való hozzájutáshoz (a telematikai fejlesztések továbbvitelével),

– biztosítsa számukra a szabadidő hasznos eltöltésének lehetőségét, amely a hasznos időtöltésen túlmutatva hozzájárul kompetenciáik fejlesztéséhez, a hagyományok ápolásához, az élethosszig tartó tanulás szemléletének terjesztéséhez a formális, non-formális és informális tanulás eszközeivel. Az idősek számára gátat szabni az elmagányosodásnak, segíteni őket az új technikai fejlesztések követésében.

Közművelődési intézményként sokrétű partneri és beszállítói kapcsolattal rendelkezünk. Szolgáltatásaink nagy részét saját szervezésű rendezvényeken, képzéseken keresztül nyújtjuk, de befogadjuk partneri kapcsolatainkon keresztül más civil szervezetek programját is. Non-profit szervezetként fontos számunkra, hogy a nonprofit jelleg az árképzésünkben is megjelenjen, így a piaci árnál alacsonyabb áron, bizonyos szolgáltatások esetében térítésmentesen tudjuk szolgáltatásainkat nyújtani, ezzel elérve a hátrányosabb társadalmi rétegeket is.

 

Intézményünk több országos hálózatnak is tagja. Első és legfontosabb ilyen a VOKE – azaz a Vasutas Országos Közművelődési és Szabadidő Egyesület. Itt nem csak „tagi” viszony alakult ki, hanem alapvetően „függőségi” is, hisz jelenlegi szervezeti formánkban VOKE által alapított, jogi szempontból egyesületi formában, önálló adószámmal rendelkező intézményként működünk, önálló jogi személyként.

Szintén meghatározó országos hálózat a Területi Művelődési Intézmények Egyesülete.

Mindkét egyesület országos hálózattal rendelkezik, így intézményünk nemcsak megyei, hanem országos ismertséggel és kapcsolatokkal rendelkezik.

TÁMOP-3.2.-13-12/1-2012-0362 projektünk kapcsán több közoktatási, nevelési intézménnyel is kapcsolatban állunk, velük együttműködési megállapodással rendelkezünk.

Több sikeres kulturális, oktatási és felzárkóztatási célú európai uniós és hazai pályázatban közreműködtünk az elmúlt években. Részt vettünk például az alábbi kulturális, oktatási, köznevelési és társadalmi konstrukciókban:

 

  • TÁMOP-6.1.2-11/1-2012-0844 – Hátrányos helyzetű családok, nagycsaládosok, nyugdíjasok, munkanélküliek és a mélyszegénységben élő ifjúság egészséges életmód programja Rudolftelepen
  • TÁMOP-3.2.-13-12/1-2012-0362 – Tanórán kívüli kreatív foglalkozások a VOKE Vörösmarty Művelődési Házzal
  • TÁMOP-3.2.3/A-11/1-2012-0126 – Kreatív iparral kapcsolatos alapkompetenciák fejlesztése a VOKE-ban

 

Az említett pályázatok is elsősorban a képességek fejlesztését, az alapkompetenciák fejlesztése révén a sikeres munkahelykeresést, a hátrányos helyzetű családok, nagycsaládosok, nyugdíjasok, inaktív lakosok esélyteremtését szolgálták.

Segítettük és segítjük a célcsoport hatékony oktatási és képzési tájékoztatását, intézményi kapcsolatfelvételét, felzárkóztatását, illetve kulturális és szabadidős programok szervezését. Küzdünk a diszkrimináció, a hátrányos megkülönböztetés és a szegregáció ellen. Szervezetünk stratégiai célja: olyan komplex programok megvalósítása a hátrányos helyzetű családok körében, amelyek a fiatalok és az idősebbek lehető legszélesebb körét elérik és hatékony, hosszú távú és megalapozott segítséget tudnak nyújtani.

 

Comments are closed.