Tanulmányút 7. – Balatonszemes

Balatonszemesi tanulmányutunk során a közművelődés és a hagyományőrzés kapcsolatát vizsgáltuk, valamint a kulturális vidékfejlesztés lehetőségeit. Résztvevőinket Farkas Zsuzsa fogadta. Az intézmény támogatja a helyi kisközösségek alakulását, bemutatkozását, a helyi értékek felkutatását, megőrzését.

A tanulmányút során találkoztunk a „Helyiérték” Gondolkodók és Alkotók Regionális Egyesületének képviselőjével, Gergely Csabával, aki bemutatta számunkra egyesületüket:

„Az Egyesület több nagy projektet tudhat maga mögött, több jelentős nívós, kulturális rendezvény szervezését bonyolítjuk le, ezeknek hagyományt teremtve évente megrendezzük. Együttműködve Balatonboglár képviselőtestületével, feladatellátási szerződésünk van ifjúsági feladatokra, ennek keretében létrehoztuk a Helyi Információs Pontot, amely azóta is sikeresen működik. Létrehoztuk a Kistérségi Összefogás Ifjúsági Kerekasztalt. 11 településen látunk el feladatokat, kiváló az együttműködés a környező településekkel, önkormányzati, civil szervezetekkel. Fontos számunkra egymás elfogadása, a tolerancia, az önkéntesség, a következetesség és a hitelesség.”

 

Gergely Csaba bemutatta a Balatonbogláron működtetett Helyi Érték információs pontot is, ahol a helyi fiatalságra is számítanak a közösségi kezdeményezések megvalósítása során.

 

Résztevőink jó gyakorlatnak tartották a Helyiérték Egyesület által kifejtett tevékenységet, mivel sikeresen bevonják a helyi ifjúságot is.

Ezt követően tanulmányút résztvevői előadást hallhattak a közművelődési kerekasztal működéséről, szükségességéről, valamint bepillanthattak a balatonboglári művelődési ház felújítási terveibe is, mely számos infrastrukturális problémát megold majd, illetve olyan többfunkciós tereket alakítanak ki, amely lehetővé teszi oktatási projektek megvalósítását is a különböző kulturális rendezvények lebonyolítása mellett.

A tanulmányutat követően az alábbiakat állapíthatjuk meg:

  • a helyi hagyományok és értékek feltárásában nagy szerepe van a civil szervezeteknek, ezért a közművelődési szektornak érdemes erősítenie a civilekkel való kapcsolatot.
  • a közművelődési intézmények széles spektrumú tevékenységszerkezete hozzájárul ahhoz, hogy egyszerre több funkciót legyen képes kielégíteni: így egyszerre épít közösséget, járul hozzá a hagyományok megőrzéséhez, illetve non-formális keretek között az élethosszig tartó tanuláshoz is.
  • Balatonszemesen és környékén is számos amatőr művészeti közösség, alkotócsoport működik, akik a helyi rendezvényeket fellépéseikkel színesítik és járulnak hozzá a kulturális kínálat növeléséhez.

Az itt szerzett ismeretek az SZMMI tagjai szerint is hasznosnak bizonyultak, mivel a projektben való részvétel előtt nem gondolták át kulturális tevékenységüket az élethosszig tartó tanulás szemszögéből, most azonban a rendezvényeik tartalmi mélységét ennek szellemében bővítik.

A résztvevők nagy része úgy gondolja, hogy a többfunkciós közösségi terek kialakítása nagyon fontos, hisz az infrastrukturális problémákon enyhíthet, ha egy termet több célra is tudnak hasznosítani, így a kulturális rendezvények mellett a non-formális oktatási formák, szakkörök is megfelelőbb helyeken tudnak működni.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.