Tanulmányút 6. – Fényeslitke/Kisvárda/Nyíregyháza

Tanulmányutunk soronkövetkező állomását Szabolcs-Szatmár-Bereg megyébe szerveztük, ahol Nyíregyháza mellett ellátogattunk a közeli Kisvárdára, a Rétközbe, valamint a Kisvárdával szomszédos Fényeslitkére.

A tanulmányúton összesen 14 fő vett részt.

Tanulmányutunk célja az volt, hogy megvizsgáljuk, kisebb településeken milyen szerepe van a közművelődésnek a hagyományok megőrzésében. Kisvárda a Rétközi tájegységhez tartozik, számos, népi élethez kapcsolódó hagyománnyal: káposztához kapcsolódó hagyományok, szőttesek, néptánc és népzenei hagyományok.

Fényeslitkén lehetőségünk volt találkozni Józsa-Vince Vivien  népdalénekessel, aki arról beszélt nekünk, hogy a népdalokat idős nagymamájától tanulta. Nagyon fontosnak tartja, hogy ezeket a dalokat megismertesse a mai gyerekekkel is, ezért rendszeresen tart foglalkozásokat nekik a helyi közösségi házban. Ezt követően Mártha Mihály Polgármester Úrral találkoztunk, aki bemutatta a településen folyó közösségépítő, hagyományőrző életét. A betelepülő új lakosokat szívesen fogadják és szeretnék, ha minél inkább a közösségük részévé válnának. Mindent megtesznek annak érdekében, hogy a náluk otthonra lelők beilleszkedjenek a helyi társadalomba: közösségi rendezvényeket tartanak, ünnepségeket, koszorúzásokat, valamint különböző ingyenes védőoltásokat biztosítanak. Az egyházaknak nagyon erős összetartó, közösségépítő hatásuk van a településen. Több civil szervezet is működik a településen, az Ő munkájukhoz pénzbeli támogatással igyekeznek hozzájárulni.

A helyi iskola diákjai a Kis Kata Zenekar Magyar vagyok című dalával fogadtak bennünket. Az intézmény vezetője elmondta, hogy nagy hangsúlyt fektetnek a gyerekek magyarság tudatának erősítésére, illetve a határon túli magyarsággal való kapcsolat kialakítására, ezért minden évben részt vesznek a Határtalanul programban is és keresik a testvériskolai kapcsolatok kialakításának lehetőségét. A településen működő kultúrházzal nagyon jó kapcsolatot ápolnak, a gyerekek számos programon, rendezvényen részt vesznek, akár fellépőként is.

Innen Kisvárdára látogattunk, ahol Szivák Gábor, a Városi Könyvtár igazgatója mutatta be a helyi közművelődési és kulturális terek operatív működését, az egyes intézmények funkcióit és tevékenységét.

Tanulmányutunkat Nyíregyházán zártuk, ahol lehetőségünk volt megtekinteni – illetve az ott folyó munkába is betekintést nyerni – a helyi NépmesePontot. A rétközi kitérőnk kapcsán kulturális óra keretében Bodnár Bálint Kisvárda környéki népmesegyűjtéssel kapcsolatos  munkásságát is  megismerhettük.

A tanulmányút alkalmas volt arra, hogy a résztvevők megtapasztalják és ezáltal bővítsék ismereteiket arról, hogy a helyi hagyományok megőrzése hogyan épül be a közművelődésbe, a kulturális életnek milyen mozgatórugója.

Vincze Jancsi Tímea elmondta, hogy a Fényeslitkén tapasztalt példátlan összefogás és együttműködés irigylésre méltó, valamint az is, hogy már az általános iskolában ekkora hangsúlyt fektetnek a határon túli magyarsággal való kapcsolattartásra. A kulturális identitás megőrzésének fontos momentuma a közösségek fejlesztése, a különböző közösségek közötti kapcsolat kialakítása, egymás segítése is.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.