Tanulmányút 2018. október 11-12.

 

A szakmai terv alapján idei utolsó tanulmányutunkat Pásztóra szerveztük, 2018. október 11-12-én.

A tanulmányút elsődleges célja Pásztó és környékén folyó közművelődési feladatok, hagyományőrzés tanulmányozása.

 

Pásztóról:

Pásztó Kistérség az Észak-Magyarországi régióban, Nógrád megyében helyezkedik el. Középpontja, Pásztó több mint 600 éves városként hagyományos gazdasági-, kereskedelmi- és kulturális centrum. A kistérséghez 26 település tartozik. A terület legfőbb vonzerejét táji, természeti valamint kulturális adottságai jelentik: a Mátra és a Cserhát összefüggő erdei, változatos tájai gyönyörűek, a történelmi, egyházi és kulturális emlékek gazdagsága is páratlan. A közös palóc identitástudatot kiegészítik a településekre jellemző lokálpatrióta érzelmek, hagyományos és a kortárs kultúra elemeit fesztiválok, falusi/városi és mikrotérségi szintű rendezvények tartják fent. Számos hagyományőrző és kortárs civil művészeti szervezet, csoport működik, némelyik országosan is kiemelkedő eredménnyel. Több közösségi kezdeményezés indult a helyi kultúra megismertetése érdekében: Muzsikál az erdő, Palóc út

  1. nap

A város közművelődéséről a Teleki László Városi Könyvtár és Művelődési Központ gondoskodik. Oláhné Csákvári Gabriella mutatta be a Művelődési Központot, annak feladatait. Elsődleges feladata a város lakosságának kulturális igényeinek kielégítése, közművelődési ellátása.

  • Helyet biztosít a helyi civil szervezeteknek, ismeretterjesztő előadásoknak.
  • A gyerekek és fiatalok részére zenés rendezvényeket szervez.
  • Különböző tanfolyamoknak bérbe adja termeit.
  • Pásztó és környékének környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárása, megismertetése, a helyi művelődési szokások gondozása, gazdagítása.
  • Művészeti és művelődési csoportok támogatása, segítése.
  • A nemzeti, városi, világi és egyházi ünnepek, évfordulók közismertté tétele, ezek élményszerűségének növelése a kultúra minden eszközével.
  • Állami és városi rendezvények szervezése, lebonyolítása.
  • Az információs és tanácsadó tevékenység további szélesítése.
  • A különböző kultúrák, nemzetiségek közötti kapcsolat kiépítésének és fenntartásának segítése. Elsősorban a helyi roma kisebbség kulturális bemutatkozásainak ad lehetőséget (Roma Sejn projekt)
  • A szomszéd és más népek kultúrájának megismertetése, a cserekapcsolatok ápolása, rendszeres bemutatkozási lehetőség biztosítása.
  • Az idegenforgalom és a turizmus keretében a városunkba látogatók számára hagyományaink és értékeink bemutatása.
  • A helyi színháznak is helyet ad.

 

A Művelődési központot követően meglátogattuk a településen működő Múzeumot. A Pásztói Múzeum 1984. október 1-jén kezdte meg működését, az intézmény indulása a pásztói „Oskolamester ház” megnyitásához kötődik. Az Oskolamester háza eredeti építésű XV. századi lakóház, melynek rámpás lejáratú pincéjében került berendezésre a középkori szőlőkultúrát bemutató kiállítás.

A műemléki városközpont további fejlődése mellett az Oskolamester háza közvetlen közelében feltárt középkori üveghuta és kovácsműhely is szabadtéri kiállítóhellyé vált, mely hazánkban egyedülálló ipartörténeti emlék

Az 1717-18-ban újjáépült barokk ciszterci kolostorépületben kaptak méltó helyet a Pásztói Múzeum állandó és időszaki kiállításai. Az eredetileg bencés építésű, később a ciszterek által átvett épület egészen az 1950-es évekig kolostorként működött. A későbbiekben gépállomás, ipari iskola, óvoda és könyvár kapott benne helyett, míg végül 1997-től teljes egészében a múzeum birtokolja az épületet.
A múzeum kiállítóegységei az idők folyamán bővültek, 2001-től a Csohány Kálmán Galériával, illetve 2011-től a Gaál István Emlékszobával.

Állandó kiállításaink mellett helyet kapnak az időszaki tárlatok is, évente általában 4-5 kiállítás, melyek a helyi lakosság körében nagy érdeklődésre tartanak számot.

A múzeum állandó kiállításai:

  • Évmilliók üzenete Nógrádban
  • Fűtől fáig – fényképkiállítás
  • A ciszterci rend története a középkorban
  • Pásztói évszázadok – helytörténeti kiállítás a város történetéből
  • Rajeczky Benjamin emlékszoba
  • Csohány Kálmán Galéria (A galéria megnyitásával lehetőség nyílt a kétszeres Munkácsy-díjas, érdemes művész teljes életművéből a rézkarcok, litográfiák, egyedi rajzok, akvarellek, kerámiák, azaz mintegy 150 műtárgy bemutatására.)
  • Gaál István emlékszoba (filmrendező)
  • Középkori kolostor romjai
  • Középkori kovácsműhely
  • Középkori üveghuta
  • Szőlőkultúra a Mátra alján

 

A Pásztón és környékén folyó közművelődési munkáról, a helyi hagyományok őrzéséről Bottyán Katalin kulturális antropológus tartott előadást. A kistérségi Közkincs Kerekasztal 2009-ben kezdte meg a működését.

Kistérségi Kerekasztalt 7 település és 1 városrész (Pásztó – Hasznos, Tar, Szurdokpüspöki, Ecseg, Palotás, Alsótold, Mátraszőlős) kulturális – közművelődési intézményeinek, önkormányzatának, civil szférájának  képviselői  alkotják:

➢        kulturális szakemberek  –  művelődési házak vezetői, könyvtárosok,

➢        döntéshozók –  polgármesterek, önkormányzati delegáltak

➢        civilek –  kulturális alapítványok, egyesületek, öntevékeny csoportok vezetői

➢        Pásztó Kistérség Többcélú Társulása  és  Helyi Vidékfejlesztési Iroda vezetője, kistérségi közművelődési – múzeumi referens

➢        szakértők (népművelő, alkotóművész, közösségépítő, projektmenedzser), akik szakmai előadóként  vesznek részt a munkában.

A Kerekasztal munkájába ténylegesen 6 település 13 szervezete kapcsolódott be.

  1. nap

A reggelit követően elindultunk Mátrakeresztesre, ahol a helyi fakanál készítés rejtelmeibe vezettek be minket a hagyományőrzők.

Magyarország területén egyedül Mátrakeresztesen készítenek nem dísztárgynak szánt fakanalat. A falut általában 700 körüli lélekszám jellemezte, de fénykorában 850-en is éltek benne. A településen a döntő többség fakanálkészítéssel foglalkozott, aki nem, az fát termelni járt az erdőre. Mátrakeresztesen nincsen se bolt, se óvoda, se iskola, a plébános is Pásztóról jár ki. A hegyek közé ékelődött településen nincs hova építkezni, aki erre adta a fejét, máshova költözött. Sokan vettek itt maguknak hétvégi házat, ahova csak néhány napra járnak ki.

A fakanál készítésébe 1925 körül vágott bele a falu. A kész árut lovas kocsival a pásztói állomásra vitték, a Keleti pályaudvarnál, a hetvenkettes postán pedig átvették, és fővárosi kereskedők intézték tovább a szállítmány sorsát. Volt olyan is persze, aki maga hordta árulni a kanalakat, de ez volt a kevésbé jellemző. Ha valakit több száz kilométerrel odébb elfenekeltek egy fakanállal, az a mátrakeresztesieket emlegethette.

Naponta ötven-hatvan darabot készített el egy család, és ez már megélhetést biztosított. Ma már csak a falu hagyományőrző házába vagy jelesebb eseményekre faragnak kanalat, ezeket motívumokkal, feliratokkal díszítik.

A faluban viszont ma már csak tíz család foglalkozik megélhetésszerűen ezzel a mesterséggel. A hetvenes évek közepétől gépesítették a műhelyeket, onnantól kezdve kevesebb ember készít nagyobb mennyiségben fakanalat. A régi kis műhelyek megvannak még a házak oldalában, de ezekben, ha készül is kanál, csak a háziak örömére.

Mátrakeresztest követően, Szurdokpüspöki helyi nevezetességeit tekintettük meg, köztük a Múltunk Háza gyűjteményt is. Az önkormányzat valamennyi tagja szívügyének tekintette a Múltunk Házának elnevezett gyűjtemény létrehozását. Mai értékvesztő korunkban különösen nagy szükség van a múlt még meglévő értékeinek a megmentésére, azért, hogy a jövő generáció is megismerhesse.  Az ünnepélyes átadásra a 2010 augusztusában megrendezett 3. Püspöki Libafesztivál “előestéjén” kerül sor. A falu több mint ötven családja ajánlotta fel féltve őrzött kincseit, régi bútorait és tárgyait. Nevük olvasható azon az adománylevélen, melyre belépéskor először tekinthet a látogató. A hozzáértők szerint egy igen gazdag gyűjtemény jött létre. Bíznak benne, hogy a múltunk ezen részének a megmentése, bemutatása az utánunk következő nemzedékeknek is példát mutat, hogyan lehet kemény munkával fennmaradni és erőt ad a jövő építéséhez.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.