Magyar népmesekincs

Magyar népmesekincs

A magyar népmesekincs számos kapcsolódási pontot mutat a népzene és a néptánc területével, népmesekincsünk széles körben elismert kulturális érték. Ennek a kulturális értéknek a megőrzésére, közvetítésére indult fejlesztésnek köszönhetően 2018-ban 14 NépmesePont nyitotta meg kapuit az országban. A népmesemondás hagyományos szerepe a közösségeinkben többszíntű volt: erősítette a közösségi összetartozást, tanító-szórakoztató céllal élethelyzetek megoldására beszélt el példákat, valamint a kapcsolódó műfajokkal együtt egészen kisgyermek kortól kezdve a nyelv elsajátítását segítette. Így vált lehetővé, hogy a népmesének kialkaluljon egy kettős, normatív és szórakoztató szerepe, valamint betölt egyfajta „szelep” szerepet (a mesei fantasztikum képes kiragadni a realitásból, ezáltal fejleszti az asszociatív, a fogalomalkotás és az absztraháló készséget.

A népmese, bár kezdetektől fogva kultúrákon, határokon, nyelveken keresztül vándorolt, beépítette és megőrizte az egyes népek, nyelvek, kultúrák sajátosságai, ebből következően gazdag forrást nyújt a nemzeti-kulturális identitás gyökereinek újrafelfedezéséhez.

A népmese továbbá társadalomismereti jelentőségű forrásszöveg: egyrészt tudósít a kevéssé dokumentált népi életforma értékvilágáról, társadalom felfogásál é s etikai világrendjéről, másrészt a különböző népek együttélését jellemző modellértékű szabályok szöveges rögzítését és értelmezését is tartalmazza – generációról generációra tovább örökíthető formában.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.