2. tanulmányút beszámoló

EFOP-5.2.2-17-2017-00115

A közművelődési szerepe a hagyományok megőrzésében, átörökítésében

2. tanulmányút beszámoló

 

A szakmai terv alapján második tanulmányutunkat Nyíregyházára szerveztük, 2018. július 6-7-én.

A tanulmányút elsődleges célja nemzetiségi hagyományok ápolásának megismerése volt.

 

Nyíregyházáról:

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye központja, az ország hetedik legnépesebb városa. Lakosainak száma 120 ezer főre tehető. Gazdasága dinamikusan fejlődik. Az M3 autópálya megépítésével számos gyár is idetelepült.

A Területi Művelődési Intézmények hálózatán belül működő közel 60 szervezetből 3 egyesület is itt található.

A hagyományokat, folklórt illetően több híres néptánc együttes is működik a városban: Nyírség Táncegyüttes, Szabolcs Néptáncegyüttes.

A Nyírség Táncegyüttes a magyar néptánc mozgalom egyik legnagyobb műhelye, melyhez folyamatosan csatlakoznak csoportok, a szép számmal jelentkező gyermekek által pedig az utánpótlás is biztosítva van. Fő feladatuknak a Kárpát-medencei tánc hagyományának megőrzését és felelevenítését tartják. Mindannyian hisznek abban, hogy a néptánc mozgalomnak egyetlen célja van, ez pedig nem más, mint egymásba kapaszkodva egy nagy csapatot alkotni, és együtt küzdeni az értékek megmentéséért.

A 60 éves Szabolcs Néptáncegyüttes, Nyíregyháza város leghosszabb múltjával rendelkező amatőr néptáncegyüttese. Számos rendezvényen jelen vannak, hozzájuk kötődik a Táncfarsang, Pulyabál, Tirpák lakodalmas is.

  1. nap

Tanulmányutunk fő helyszíneként Nyíregyházán is a Vasutas Művelődési Házat választottuk, nemcsak belvárosi elhelyezkedése miatt, hanem az évek óta tartó szakmai összefonódás miatt is. A művelődési ház egy csendes belvárosi utcában helyezkedik el, zárt udvarral. Az udvaron az országban egyedülálló módon egy keskeny-nyomtávú vasúti kocsi is helyet kapott, amelyben kiállításokat szoktak szervezni, de a vonat hamarosan átalakul…

A művelődési házban Gabányi Ferenc kulturális szervező fogadta a vendégeket, és kalauzolt bennünket végig a házon és mutatta be lehetőségeiket, klubjaikat, csoportjaikat.

A Művelődési Ház égisze alatt működik a Tirpák Hagyományőrző Klub, mely közel 20 tagot számlál. Az egyesület célja a Nyíregyháza környékén lévő Tirpák Bokortanyák múltjának ápolása, a hagyományok megőrzése, a kultúra, népszokások, ételek, népviselet bemutatása.

A tirpákok (szlovákul Tirpák, többes szám Tirpáci) a magyarországi szlovákok egy külön el nem ismert, de megkülönböztetett csoportja. A XVIII. század közepétől kezdve települtek át az akkori Magyarország határain belül Nyíregyháza környékére. Simkó Gyula megfogalmazásában a „Békés megyéből Nyíregyházára telepített tótajkú népet, amellyel a Felvidékről és külföldről jövő szintén tótajkú telepesek egybeolvadtak közös néven tirpákoknak nevezik”. A nyíregyházi tirpák értelmiség azonban elhatárolja magát mind a magyaroktól, mind a többi szlovák eredetű népcsoporttól.

 

A művelődési ház bemutatása után Kiss László előadását hallhattuk, arról, hogy a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok esetében milyen felemelkedési lehetőséget jelent a hagyományok ápolása. Gondoljunk itt a roma zenészekre, táncosokra például.

 

Lehetőségünk nyílt beszélgetni a Százszorszép Dalkör aktív tagjaival is, akik magyar népdalokat tanulnak be és énekelnek el fellépéseik során.

Ezt követően utunk a belvárosba vezetett. A belvárosban Cservenyák Katalin újságíró kalauzolt végig, bemutatva a város egyházi és közművelődési tereit, épületeit, illetve lehetőségünk nyílt az ott dolgozó szakemberekkel is egy rövid beszélgetésre. A könyvtárban kapott például helyet az Aranykapu Népművészeti Egyesület kiállító vitrinje, amelyben szőtteseket, hímzett terítőket, kerámiákat mutatnak be, melyek a megye népművészeitől származnak.

  1. nap

Reggeli után Sóstóra indultunk, hogy szakmai kirándulást tegyünk a Múzeumfaluba, de sajnos felújítás miatt már zárva volt, így csak kívülről tekinthettük meg. A Múzeumfalu 7,5 hektáros területen fekszik, a kapun belépve igazi 19. század végi faluba csöppentünk volna. Itt gyűjtötték össze a megye különböző tájegységeire jellemző építészeti emlékeket, berendezési tárgyakat. Található itt templom, kocsma, de még iskola is. Ezeket most sajnos csak kerítésen kívülről csodálhattuk meg, de még visszatérünk, hogy szakmai kíváncsiságunkat is kielégítsük.

A sóstói séta után kilátogattunk a 68. Vasutasnapra, ahol lehetőségünk volt találkozni a korábban már említett Tirpák Hagyományőrző Klubbal. A klub tagjai épp felléptek, a fellépést követően tudtunk velük beszélgetni. Szinte már minden tagjuk nyugdíjas, elmondásuk szerint nehezen találnak utánpótlást, mert a fiatalabbak még dolgoznak, de nekik meg már rengeteg a szabadidejük. Így ezt kihasználva aktív életet élnek, próbákra járnak, ha kell magántanárt fogadnak, gyűjtik és ápolják a tirpák hagyományokat. Évente több fellépésük is van, a megye több pontjára is hívják őket, főleg nyáron, fesztiválokra.

 

A tanulmányutat ebéddel zártuk.

A két nap alatt hasznos ismereteket szereztünk a Nyíregyházán folyó közművelődési munkáról, a hagyományok őrzéséről és azok átörökítéséről.

Gőz Melinda

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.